Ministerstwo obrony Węgier poinformowało, że 22 lipca pierwsze kupione w Niemczech czołgi podstawowe Leopard 2A4 przybyły do miasta Tata w pobliżu granicy ze Słowacją. Oddano je do dyspozycji żołnierzy 11. Batalionu Pancernego 25. Brygady Strzelców „Klapka György”. Wozy nie będą jednak pełnić służby liniowej. Wykorzystywane będą do szkolenia węgierskich pancerniaków.

Węgierskie siły zbrojne mają otrzymać ogółem dwanaście Leopardów 2A4 pochodzących z nadwyżek Bundeswehry. W komunikacie nie sprecyzowano liczby pojazdów, które trafiły na Węgry. Z materiału zdjęciowego można wywnioskować, że Budapeszt odebrał cztery sztuki, a pozostałe osiem czołgów dostarczonych zostanie w najbliższym czasie. Przetransportowano je nocą na pojazdach niskopodwoziowych wynajętych od prywatnych właścicieli.

Na początku lipca opublikowano zdjęcia z zakładów koncernu Krauss-Maffei Wegmann, na których zaprezentowano pierwsze dwa Leopardy 2A4 w malowaniu Magyar Honvédség. Podczas uroczystej prezentacji pojazdów generał brygady Gábor Lőrincz, dowódca 25. Brygady Strzelców, umieścił węgierskie oznaczenia na czołgach.

W zakładach w Monachium obecni byli węgierscy pancerniacy, którzy zapoznali się z wozami i udali się na linię produkcyjną. Ostatnim punktem wizyty był pokaz dynamiczny realizowany przez załogi Leoparda 2A4 w barwach węgierskich i Leoparda 2A7+.

W grudniu 2018 roku Budapeszt złożył zamówienie na czterdzieści cztery nowe Leopardy 2A7+, dwadzieścia cztery armatohaubice samobieżne PzH 2000 kalibru 155 milimetrów i dwanaście używanych Leopardów 2A4. Leopardy 2A7+ – których produkcję rozpoczęto we wrześniu 2019 roku – będą zasadniczymi wozami pancernymi w 11. Batalionie Pancernym i zastępować będą leciwe T-72. Oczekuje się, że pierwsze czołgi pojawią się na Węgrzech w 2023 roku.

Zobacz też: Węgry: Wyroki więzienia w procesie generałów

(facebook.com/magyarhonvedseg, defence-blog.com)

Magyar Honvédség