Litewski minister obrony Juozas Olekas powiedział w środę, że międzynarodowy batalion NATO na Litwie otrzyma czołgi podstawowe Leopard 2 i bojowe wozy piechoty. Informacje te zostały potwierdzone przez niemieckie źródła ministerialne.

– Podjęliśmy decyzję w wysyłaniu Leopardów 2 na Litwę, ale w tej chwili jest zbyt wcześnie, aby mówić o tym, ile sztuk dostarczymy. Liczba zostanie ustalona zależnie od potrzeb. Po przybyciu czołgi będą pełnić aktywną służbę, angażując się w ćwiczenia wojskowe. Naszym głównym celem jest zaakcentowanie ich obecności – powiedział w czwartek przedstawiciel niemieckiego ministerstwa obrony Thomas Frueh.

Niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen zapewniła, że w przyszłym roku Niemcy wyślą na Litwę od 400 do 600 żołnierzy. Międzynarodowy batalion w tym państwie tworzyć będą również wojskowi z Belgii, Luksemburga, Holandii, Norwegii i Chorwacji.

Ogółem Sojusz Północnoatlantycki stworzy cztery międzynarodowe bataliony. Oprócz litewskiego utworzone zostaną jednostki wojskowe w Polsce (Amerykanie, Brytyjczycy, Rumuni), Łotwie (Albańczycy, Polacy, Włosi) i Estonii (Duńczycy i Francuzi, Brytyjczycy).

Zobacz też: Holenderskie CV9035 w Estonii

(defenseworld.net; fot. AMB Brescia na licencji Creative Commons Attribution 2.0 Generic via Wikimedia Commons)