Podczas rozpoczynającej się pierwszej edycji Międzynarodowej Wystawy i Konferencji Obronnej w stolicy Bahrajnu, Manamie, Leonardo zaprezentuje swoją wizję remontu i modernizacji bahrajńskich czołgów M60A3. Proponowana modyfikacja obejmuje montaż armaty kalibru 120 milimetrów w miejsce obecnie stosowanej armaty M68 kalibru 105 milimetrów i nowoczesnego systemu kierowania ogniem.

Ponadto planuje się zapewnienie lepszego opancerzenia. Rozwiązanie dostarczane przez Leonardo nie będzie wymagać dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem i logistyką, ale potrzebować będzie minimalnego dodatkowego szkolenia załóg. Leonardo zapewni podstawowe komponenty, takie jak system kontroli ognia, kamery na podczerwień, działo gładkolufowe kalibru 120 milimetrów wraz z technologią poprawiającą żywotność lufy (zobacz też: Tajwan: modernizacja M60A3 zamiast kupna Abramsów).

Wojska lądowe Bahrajnu dysponują sześćdziesięcioma czołgami M60A3 TTS w służbie liniowej. Kiedyś emirat miał 180 czołgów tego typu. M60A3 pochodzą z lat siedemdziesiątych i wzbogacone są nieznacznymi unowocześnieniami. Więcej szczegółów przyszłej modernizacji z pewnością pojawi się w najbliższym czasie. Obecnie brak jest konkretnych deklaracji rządu Leonardo proponuje modernizację bahrajńskich czołgów M60A3 i nie podjęto w tej sprawie żadnych decyzji.

Warto podkreślić, że Leonardo pokaże także lekki, wszechstronny i modułowy system kierowania ogniem Colibri, który będzie można w sposób nieskomplikowany integrować z pojazdami, wieżami czołgów i platformami artyleryjskimi. Dzięki szerokiej gamie wbudowanych czujników, w tym czujników termicznych i dalmierza, ma zapewniać precyzyjne kierowanie ogniem. Co więcej, Leonardo zaprezentuje NA-30S Mk2, najnowszej generacji system kierowania ogniem.

Zobacz też: Rydwany Cahalu. Część druga: Izraelskie Pattony

(defenseworld.net)

SSGT Jeffrey T. Brady, USAF