W piątkowy poranek załoga francuskiego okrętu podwodnego z napędem atomowym Le Triomphant, zanurzonego w wodach Zatoki Audierne, położonej w departamencie Finistère w Bretanii, dokonała próbnego odpalenia strategicznego pocisku balistycznego M-51. Do wystrzelenia doszło o godzinie 09:18 czasu lokalnego. Le Telegramme doniósł, że każda faza lotu pocisku była monitorowana za pomocą urządzeń telemetrycznych i optoelektronicznych z centrum testowego francuskiej agencji zamówień obronnych (Direction générale de l’armement) i będącego w pobliżu okrętu rozpoznawczego wywiadu wojskowego Monge (A601).

Pozbawiony głowicy jądrowej pocisk spadł do wód północnego Atlantyku, kilkaset kilometrów od najbliższego wybrzeża. Minister obrony Jean-Yves Le Drian w oficjalnym oświadczeniu wyraził zadowolenie po udanej próbie i zaznaczył, że test był przeprowadzony w ścisłej zgodności z międzynarodowymi zobowiązaniami Francji.

W kwietniu Le Triomphant zakończył dwudziestomiesięczny pobyt w suchym doku w bazie morskiej Brest. Jest trzecim okrętem swojego typu, który jest przystosowany do przenoszenia pocisków M-51, najnowszego wariantu z rodziny MSBS (Mer-Sol-Balistique Stratégique). Pozostałe dwa to: Vigilant (prace wykonywano w latach 2010–2013) i Le Terrible (od początku był przystosowany do ich przenoszenia). Planuje się, że pod koniec dekady do przenoszenia pocisków M-51 zostaną przystosowane wszystkie okręty Strategicznych Sił Oceanicznych (Force Oceanique Strategique) marynarki wojennej Francji.

(defenseworld.net; na zdjęciu Le Vigilant typu Le Triomphant, fot. Marine nationale na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0)