Le Téméraire, ostatni z czterech okrętów podwodnych typu Le Triomphant, a zarazem nosiciel pocisków balistycznych z głowicami jądrowymi, przejdzie remont, który przystosuje go do przenoszenia rakiet M-51. 7 grudnia okręt podwodny przypłynął do ósmego doku bazy morskiej w Breście z Île Longue, bazy operacyjnej Strategicznych Sił Oceanicznych (Force Oceanique Strategique) marynarki wojennej Francji.

Przez 18 kolejnych miesięcy stoczniowcy DCNS będą przystosowywać okręt do przenoszenia najnowszego wariantu pocisków z rodziny MSBS (Mer-Sol-Balistique Stratégique). Le Téméraire zostanie również poddany gruntownym pracom konserwacyjnym, według standardowej procedury dla okrętów przenoszących pociski balistyczne. Podlegają one przeglądowi co dziewięć lat.

Ogółem w szczytowym okresie w remont okrętu będzie zaangażowanych 1100 osób, pracujących na trzy zmiany przez sześć dni w tygodniu. DCNS podkreśla, że dzięki wnioskom wyciągniętym z konserwacji dwóch innych okrętów tego typu wszystko pójdzie zgodnie z planem. Zmodernizowane zostaną ponadto systemy nawigacyjne i bojowe okrętu.

Tym samym Le Téméraire stanie się trzecim okrętem, który zostanie przystosowany do przenoszenia pocisków balistycznych M-51. Dołączy do Le Triomphanta (zobacz też: Zmodernizowany Le Triomphant w Île Longue) i Vigilanta, unowocześnionego w latach 2010-2013. Czwarty okręt serii – Le Terrible – pozostający w służbie od 2010 roku, od początku przystosowany był do odpalania nowych rakiet.

Zobacz też: Le Triomphant testował rakietę balistyczną M-51

(navyrecognition.com; fot. materiały prasowe DCNS)

Ministère des Armées