Na paryskich targach lotniczych Boeing intensywnie promuje Super Horneta Block III. Przedstawiciele koncernu widzą możliwość sprzedania przynajmniej 350 tych samolotów poza Stanami Zjednoczonymi. Boeing mówi o udziale w przynajmniej sześciu przetargach. Publicznie wiadomo, że stara się o kontrakty w Szwajcarii, Finlandii, Kanadzie i Niemczech. Osobnym wielkim przedsięwzięciem jest indyjski przetarg na myśliwce.

Przy okazji poinformowano, że amerykański rząd wydał już zgodę na ewentualną sprzedaż do Finlandii nie tylko F/A-18E/F, ale również samolotów walki elektronicznej EA-18G. Do tej pory jedynym zagranicznym nabywcą tych samolotów jest Australia, ale są one również oferowane w Niemczech.

Przedstawiciel koncernu ma nadzieję, że modyfikacje wprowadzone w wariancie Block III sprawią, że samolot będzie chętnie wybierany przez kolejne państwa. Nowościami w tym wariancie są: konforemne zbiorniki paliwa, termonamiernik, zaawansowane łącze przesyłu danych, nowy komputer celowniczy, niższa skuteczna powierzchnia odbicia i resurs wydłużony do 10 tysięcy godzin.

W marcu tego roku Boeing podpisał kontrakt na dostawę dla US Navy siedemdziesięciu ośmiu F/A-18E/F Block III za 4 miliardy dolarów. Ponadto zmodernizuje do tego wariantu maszyny wersji Block II.

Zobacz też: Ilu myśliwców potrzebuje Finlandia?

(flightglobal.com)

Boeing