Żołnierze USMC otrzymają nowe laserowe moduły do zapobiegania obserwacji oraz do odstraszania nieproszonych gości od baz i konwojów. Urządzenia oznaczone LA-22/U, będące odmianą cywilnego produktu Glare Recoil i przeznaczonego dla służb mundurowych Glare Helios, dostarczy firma B.E. Meyers & Co. z Redmond w stanie Waszyngton w ramach kontraktu o wartości 49 milionów dolarów.

Gadżet ma masę niespełna pół kilograma i moc maksymalną 250 miliwatów. Może być używany osobno lub montowany na długiej broni palnej. Jego zadaniem jest ostrzeganie i kierowanie albo chwilowe oślepianie intruza z odległości do 500 metrów bez konieczności oddawania strzałów. Według producenta skuteczny zasięg urządzenia jest dużo większy i może sięgać nawet kilku kilometrów.

W wyniku zastosowania lasera nie może jednak dojść do uszkodzenia wzroku potencjalnego naruszyciela, czego zabrania międzynarodowe prawo humanitarne. Czas oddziaływania i moc zielonego promienia laserowego dobierane są więc tak, aby przy uzyskaniu maksymalnej skuteczności odstraszania i dezorientacji „oświetlonego” nie powodować u niego trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Wewnątrz skrzynki urządzenia znajdują się laserowy dalmierz, trzyosiowy żyroskop i moduły umożliwiające regulację skupienia wiązki lub użycie promienia pulsującego. Ma ono również czujniki zabezpieczające przed przypadkowym znalezieniem się w jego zasięgu. Może być używane na lądzie, na morzu lub z powietrza, po podłączeniu do szyny danych MIL-STD-1913 również zdalnie.

LA-22/U zastąpi dwie inne używane przez US Marine Corps od siedmiu lat laserowe bronie niezabijające, wyprodukowane przez tę samą firmę 250-miliwatowe LA-9/P i 125-miliwatowe 532P-M „MiniGreen”. Nowe odstraszacze mają być dostarczone amerykańskiej piechocie morskiej najpóźniej w pierwszych miesiącach 2019 roku, w łącznej liczbie 1848 sztuk.

Zobacz też: Amerykańska broń mikrofalowa użyta w Syrii?

(guns.com, bemeyers.com)

B.E. Meyers