Jak podaje serwis Military.com, kilka dni temu na amerykańskim lotniskowcu USS Abraham Lincoln (CVN 72) typu Nimitz doszło do wypadku z udziałem samolotu wczesnego ostrzegania E-2D i aż czterech myśliwców F/A-18E/F.

Zdarzenie nastąpiło 9 sierpnia o godzinie 19.40 w północnej części Morza Arabskiego. W trakcie przerwanego lądowania, w US Navy określanego jako bolter, Advanced Hawkeye uderzył śmigłem w dwa z zaparkowanych na pokładzie startowym F/A-18, a powstałe odłamki uszkodziły dwa kolejne myśliwce. E-2D został niezwłocznie skierowany na lotnisko zapasowe, gdzie bezpiecznie wylądował.

W wypadku nie ucierpiał nikt z załóg samolotów ani personelu pokładowego. Powstałe w jego wyniku straty przekroczyły kwotę 2 milionów dolarów, a wszystkie uczestniczące w nim maszyny powędrowały do naprawy. Pomimo to rzecznik 5. Floty, komandor Josh Frey, oznajmił, że zarówno Hawkeye’owi, jak i Super Hornetom szybko przywrócona zostanie zdolność do wykonywania lotów.

Na Lincolnie stacjonuje obecnie jedna eskadra F/A-18F i trzy wyposażone w F/A-18E. Eskadra VAW-121 „Bluetails”, z której pochodził lądujący samolot, jest jedną z pierwszych wyposażonych w E-2D. Jest to także prawdopodobnie pierwszy poważniejszy incydent z udziałem tej wersji maszyny.

Zobacz też: Załoga E-2C odznaczona za uratowanie samolotu

(military.com, navy.mil)

US Navy / Mass Communication Specialist 3rd Class Amber Smalley