Stocznia Zwiezdoczka w Murmańsku, odpowiedzialna za remont rosyjskiego lotniskowca Admirał Kuzniecow, poinformowała, że planuje zakończenie remontu i modernizacji okrętu jesienią 2022 roku. Po zakończeniu prac lotniskowiec ma rozpocząć próby morskie.

Stocznia ogłosiła przetarg na wykonanie prac malarskich kadłuba Kuzniecowa. Wykonawca zobowiązany będzie do zakończenia prac do 1 września 2022 roku. Kontrakt wyceniono na 250 milionów rubli (14,3 miliona złotych). Przetarg zostanie rozstrzygnięty po 20 maja 2020 roku. Plany powrotu lotniskowca na morze za dwa i pół roku potwierdziła administracja Zwiezdoczki.

Remont i modernizacja Admirał Kuzniecow niemal od początku jest obarczona wieloma problemami. Rozpoczęte w 2017 roku prace miały ukończyć się w roku 2020, jednak już w 2018, po zatonięciu doku, w którym znajdował się okręt, wiadomo było, że pierwotny termin zakończenia prac jest nieosiągalny. Kolejnym ciosem był poważny pożar okrętu w ubiegłym roku. Spowodował on katastrofalne straty.

Obecnie zasadność remontu okrętu jest ekonomicznie wątpliwa. Obecnie remont lotniskowca wyceniany jest na około 1,3 miliarda dolarów (początkowo miało to być 330 milionów dolarów), co niemal dorównuje wartości jednostki bez wyposażenia. Znaczenie Kuzniecowa obecnie jest wyłącznie symboliczne. Podczas ostatniej misji bojowej na przełomie 2016 i 2017 roku w Syrii objawiły się między innymi problemy z systemem wspomagania lądowania i brakiem odpowiednio wyszkolonej załogi.

Zobacz też: Drugi chiński lotniskowiec w służbie

(tass.com, dw.com)

Christopher Michel, CC BY 2.0