Głównodowodzący fińskich sił zbrojnych, generał Jarmo Lindberg, w wywiadzie dla Defense News zdradził, jak przebiega proces wyboru nowego myśliwca dla fińskich sił powietrznych.

Finlandia otrzymała już wszystkie odpowiedzi na zapytania o informacje. Producenci F/A-18E, F-35, Typhoona, Rafale’a i Gripena przesłali łącznie ponad osiem tysięcy stron, które zostały poddane analizie. W kwietniu przyszłego roku do wszystkich pięciu producentów zostaną wysłane zapytania ofertowe i wtedy formalnie zacznie się właściwy przetarg.

Finlandia wybrała specyficzną metodę porównania samolotów. O wyniku przetargu nie będą decydowały czysto techniczne walory danej maszyny, ale jej wpasowanie w fińską koncepcję obrony. W tym celu Finowie przedstawili oferentom dwa teoretyczne scenariusze konfliktu i poprosili producentów o przedstawienie, w jaki sposób wykorzystaliby swoje samoloty do rozwiązania zadanej sytuacji. Taka sama metoda zostanie wykorzystana w zapytaniu ofertowym.

Dlatego też generał Lindberg nie koncentruje się na liczbach. Powiedział, że wcale nie trzeba kupować sześćdziesięciu czterech samolotów, jeśli producent udowodni, że inne rozwiązanie jest lepsze. Chodzi o to, aby producenci przedstawili możliwości samolotów w konkretnych sytuacjach; dopiero na podstawie analizy danych okaże się, ile maszyn potrzeba do obrony całego państwa.

Generał podkreślił trudność, jaką jest porównanie otrzymanych odpowiedzi. Powiedział, że chociaż Finlandia starała się być bardzo dokładna w określeniu swoich potrzeb i informowała o swoich preferencjach odnośnie do sposobu prezentacji odpowiedzi, każdy producent zrobił to w nieco odmienny sposób. Po otrzymaniu odpowiedzi dochodziły również informacje uzupełniające i cały zespół ludzi musiał sformatować otrzymane informacje tak, aby dało się je między sobą porównać.

Bazując na doświadczeniach z zapytania o informacje, Finowie jeszcze bardziej doprecyzują dokumenty, aby odpowiedzi na zapytania ofertowe były do siebie bardziej podobne i łatwiejsze do porównania. Dlatego na końcu może okazać się, że ostateczny zwycięzca będzie inny niż ten, który został najlepiej oceniony w pierwszym etapie.

Zobacz też: Niemcy rozważają F-15 i F/A-18E/F w roli następców Tornad

(defensenews.com)

Peng Chen, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic