W dzisiejszych czasach trudno kupić myśliwce w niskiej cenie. Jeśli jednak nie zależy nam na osiągach, ani nie mamy za dużo gotówki, ciekawą propozycją może być nabycie któregoś ze starych, ale mało używanych albańskich MiG-ów. Kraj ten przygotowuje się do sprzedaży na aukcji kilkudziesięciu samolotów z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku, a cena wywoławcza to tylko 8600 dolarów.

Wielkie zainteresowanie aukcją zmusiło władze Albanii do przesunięcia jej terminu i rozważenia wyższej ceny wywoławczej. Samolotami zainteresowane są głównie liczne europejskie i amerykańskie muzea oraz prywatni kolekcjonerzy. Wystawione na sprzedaż samoloty to mieszanka oryginalnych radzieckich i chińskich kopii samolotów MiG-15, MiG-17, MiG-19, MiG-21, Jak-18 oraz śmigłowców Mi-4. Po zerwaniu stosunków ze Związkiem Radzieckim Albania utrzymywała rozbudowane siły zbrojne, w tym i lotnictwo, w obawie przed agresją radziecką lub jugosłowiańską, jednak brak pieniędzy powodował problemy z utrzymaniem tak drogiego wyposażenia, więc wiele maszyn ma bardzo niewielki nalot.

Obecnie Albania jest już członkiem NATO, a jej lotnictwo wojskowe składa się jedynie z kupowanych przy różnych okazjach śmigłowców głównie produkcji zachodniej. Jeśli pierwsza aukcja obejmująca około czterdziestu samolotów się powiedzie, zostanie zorganizowana następna, w której będzie można kupić kolejne sto maszyn.

(fortune.com; fot. Maciej Hypś, konflikty.pl)