Miesiąc pozostał do wojskowych pokazów Dni NATO organizowanych w czeskiej Ostrawie. Jest to dobra chwila by zapoznać się z najnowszymi informacjami dotyczącymi tej imprezy, a zapowiada się ona wyśmienicie i jeśli wszystkie zamierzenia organizatorów wypalą, będą to jedne z najlepszych pokazów w tym roku w Europie.

Przede wszystkim należy wspomnieć, że USAF przyślą do Ostrawy dwa bombowce strategiczne B-52 Stratofortress, z których jeden będzie udostępniony na wystawie statycznej, a drugi wykona pokaz dynamiczny! Jest to związane z przypadającą w tym roku sześćdziesiątą rocznicą wejścia tych samolotów do służby. W czasie około piętnastominutowego pokazu bombowiec zaprezentuje start, kilka manewrów taktycznych oraz lądowanie z użyciem spadochronu hamującego. Będzie to pierwszy od 1999 roku dynamiczny pokaz B-52 w Europie. Trzynaście lat temu B-52 w powietrzu można było oglądać na Royal International Air Tattoo.

Bombowcom będzie towarzyszyła latająca cysterna KC-135, którą również będzie można zobaczyć w powietrzu przy okazji pokazu symulowanego uzupełniania w locie paliwa przez czeskie Gripeny.

Trzecią nowością jest zapowiedź symulowanej walki powietrznej pomiędzy dwoma słowackimi MiG-ami-29! Do tej pory Słowacy prezentowali tylko solowy występ swojego Fulcruma, który będzie można również zobaczyć i w tym roku. Podwójny występ Słowaków w powietrzu będzie miał miejsce kosztem prezentacji ich samolotu na wystawie statycznej, jednak chyba nikt nie powinien być tym zawiedzony.

Wreszcie Austriacy potwierdzili, że w czasie tegorocznej edycji Dni NATO ich Eurofighter Typhoon da pełny, trwający siedem minut pokaz w powietrzu. W poprzednich latach ograniczali się oni tylko do kilku przelotów. Maszyny nie będzie można zobaczyć na ziemi, ponieważ przyleci ona bezpośrednio z bazy Zeltweg i tam też powróci od razu po zakończeniu występu. Ponadto z tego samego kraju zaprezentuje się śmigłowiec UH-60 Blackhawk.

Tyle nowości. Gdy dodamy do nich wcześniej ogłoszone występy pary Su-22, pary Mirage 2000, F-16 Solo Turk, holenderskiego F-16, włoskiego Tifone, Red Arrows, a także pokazy wojsk lądowych w tym zabytkowego czołgu ciężkiego IS-2 nie pozostaje nic innego jak trzymać kciuki za dobrą pogodę i rezerwować wolny czas i nocleg w okolicy.

Nasi wysłannicy mają już zaklepane miejsca więc, ci którzy mimo wszystko do Czech nie dotrą, niech oczekują na relację w naszym portalu.

DNI NATO, 22-23 września 2012, Ostrawa, Czechy.

(natodays.cz)