Brytyjski książę Henryk, zwany powszechnie Harrym, ma zostać nowym dowódcą honorowym Królewskiej Piechoty Morskiej. Zastąpi na tym stanowisku dziadka, księcia Filipa, który niedawno – w wieku dziewięćdziesięciu pięciu lat – postanowił zrezygnować z udziału w życiu publicznym jesienią tego roku.

Na nominację Harry’ego zgodził się już podobno generał dywizji Rob Magowan, faktyczny dowódca Royal Marines. Ostatnie słowo należy jednak do królowej Elżbiety. Jeżeli jej wysokość wyda odpowiednie zarządzenie, Harry będzie musiał składać piechurom morskim wizyty, zwłaszcza podczas ich udziału w ćwiczeniach poza granicami kraju, a także będzie zobowiązany do czytania raportów na temat bieżącego funkcjonowania Royal Marines.

Urodzony w 1984 roku Harry już wcześniej zetknął się z Royal Marines na polu walki. Jako członek załogi śmigłowca uderzeniowego AgustaWestland Apache AH.1 służył w Afganistanie i udzielał piechocie morskiej wsparcia w powietrza w boju z talibami.

Honorowe dowodzenie jednostkami brytyjskich sił zbrojnych jest jednym z tradycyjnych obowiązków członków rodziny królewskiej. Obecnie Harry jest jedynym potomkiem królowej Elżbiety, który nie zajmuje takiego stanowiska. Na przykład starszy brat Harry’ego, Wilhelm, jest dowódcą honorowym pułku Gwardii Irlandzkiej.

Książę Filip stoi na czele Royal Marines jako Captain General od 1953 roku.

Zobacz też: Od wód Jutlandii do gór Helmandu. Służba wojskowa brytyjskich książąt

(dailymail.co.uk, royalcentral.co.uk)

Sgt Rupert Frere / MOD Crown copyright 2016