Dowództwo sił ukraińskich walczących z rosyjskimi separatystami regularnie informuje o starciach, do których praktycznie codziennie dochodzi w Donbasie. W okresie od 13 czerwca doszło jednak do nasilenia walk, a Ukraińcy zaczęli ponosić większe straty w ludziach.

13 czerwca doszło do piętnastu ataków w centralnej części obwodu donieckiego, w tym ataków z użyciem bojowych wozów piechoty, ciężkiej artylerii i moździerzy. Po stronie ukraińskiej poległ jeden żołnierz, a dwaj zostali ranni. Według informacji ministerstwa obrony życie straciło także trzech rebeliantów. Walki w rejonie miast Awdijiwka i Marjinka trwały także następnego dnia, a ranny został jeden ukraiński żołnierz.

15 czerwca w siedmiu odrębnych potyczkach rannych zostało czterech Ukraińców, a nazajutrz – jeszcze jeden. Oddziały rosyjskie ponownie zastosowały działa kalibru 122 milimetrów i moździerze kalibru 82 milimetrów.

W środę 17 czerwca i czwartek 18 czerwca doszło do blisko trzydziestu starć, w których poległo dwóch żołnierzy (obaj w wyniku ostrzału artyleryjskiego), a trzech zostało rannych. 19 czerwca Rosjanie przeprowadzili ośmiominutowy ostrzał moździerzowy pozycji ukraińskich pod Torećkiem. Ostrzał nie spowodował strat w ludziach, ale tego samego dnia dwóch Ukraińców zostało rannych w eksplozji miny we wsi Nowotoszkiwśke w obwodzie ługańskim.

20 czerwca walki się nasiliły – tym razem odnotowano dwadzieścia osiem potyczek tylko jednego dnia. Ukraińcy podają, że Rosjanie wprowadzili do walki także artylerię kalibru 152 milimetry. Rannych zostało trzech żołnierzy. Wczoraj i dzisiaj w kolejnych atakach rannych zostało dwóch ukraińskich żołnierzy.

W sumie od 13 czerwca poległo trzech żołnierzy, a kilkunastu doznało obrażeń. Tymczasem w pierwszych (niespełna) dwóch tygodniach czerwca ani jeden żołnierz nie stracił życia w starciach, a jedynym większym incydentem było najechanie samochodu opancerzonego na minę w Awdijiwce, wskutek czego rannych zostało dziesięciu członków Gwardii Narodowej Ukrainy.

Siły prorosyjskich buntowników regularnie stosują ciężką broń: wozy opancerzone, haubice oraz moździerze kalibru 82 i 120 milimetrów. Duże jest także nasycenie ich pododdziałów bronią przeciwpancerną i ciężkimi karabinami maszynowymi. Pojawiają się doniesienia o stosowaniu przez nich pocisków przeciwpancernych 9M133 Korniet. Jeden pocisk tego typu miał trafić w ambulatorium we wsi Berdiańske pod Mariupolem.

Zobacz też: Ukraina chce kupić zachodnie myśliwce i modernizować lotnictwo

(mil.gov.ua, unian.info, ukrinform.net)

Pres-centr Komanduwannia WMS ZS Ukrajiny