W regionie Sool w północnej Somalii doszło do wyjątkowo krwawych starć między lokalnymi klanami. Według Mohameda Abdulahiego, przedstawiciela somalijskich sił bezpieczeństwa, w wyniku trwających dwa dni starć zginęło niemal pięćdziesiąt osób. Przyczyną napięć prawdopodobnie była rywalizacja o dostęp do ujęć wody i najlepszych pastwisk.

Większość walk, które rozpoczęły się we wtorek 23 października, skupiło się wokół wioski Dhumay. Skala zdarzeń zaskoczyła nawet miejscowe starszyzny, które natychmiast wezwały do zakończenia konfliktu i rozwiązania sporu przez mediacje klanowych liderów. Według szacunków jednego z tradycyjnych przywódców, Ismaila Yasina, w wyniku walk zginęło ponad czterdzieści osób, a około stu zostało ciężko rannych. Naoczni świadkowie twierdzą, że w wymianie ognia wykorzystano ciężki sprzęt.

Również rząd centralny poprosił o wsparcie starszyzny miejscowych klanów i przywódców religijnych, aby skłonili zwaśnione strony do zakończenia rozlewu krwi. Większość konfliktów między somalijskimi klanami ma podłoże ekonomiczne. Po upadku rządu w 1991 roku rody polegają na tradycyjnych metodach rozwiązywania nieporozumień, co czasami kończy się pomniejszymi potyczkami między grupami młodych mężczyzn.

Zobacz też: Asz-Szabab przegrało bitwę z pasterzami i wojskiem

(arabnews.com)

AU UN IST / Ilyas A. Abukar / Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication