29 stycznia kapitan Zoe „SiS” Kotnik została mianowana na stanowisko pilota pokazowego (i zarazem dowódcy) w należącym do amerykańskich sił powietrznych zespole F-16 Viper Demonstration Team. Tym samym stała się pierwszą w US Air Force kobietą pilotem demonstracyjnym samolotu jednoosobowego. W czasie ośmiu lat dotychczasowej służby uzyskała ponad tysiąc godzin nalotu. Niestety dla kapitan Kotnik została ona usunięta ze stanowiska już 11 lutego. Przyczyną była utrata zaufania ze strony dowództwa.

Kapitan Zoe Kotnik została wybrana do roli pilota pokazowego, gdy służyła w 55. Eskadrze Myśliwskiej 20. Skrzydła Myśliwskiego z bazy Shaw. Jej mianowanie poprzedziło intensywne szkolenie, przejście czterech certyfikacji i wykonanie ponad trzydziestu lotów szkoleniowych. Wraz z objęciem stanowiska rozpoczęła przygotowania do sezonu pokazowego 2019, w czasie którego miała wystąpić w około dwudziestu pokazach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

– Najbardziej czekam na to, jaki wpływ mogę wywrzeć na młode pokolenie – mówiła kapitan Kotnik po mianowaniu. – Wiem z własnego doświadczenia, jak wielki wpływ mogą mieć pokazy lotnicze na młodych, którzy mogą naocznie zobaczyć, co mogą osiągnąć i kim mogą się stać.

Utrata zaufania

12 lutego pułkownik Allen Herritage, szef działu prasowego w Air Combat Command, poinformował, że dzień wcześniej dowódca 20. Skrzydła Myśliwskiego pułkownik Derek O’Malley zwolnił kapitan Kotnik z zajmowanego stanowiska z powodu utraty zaufania co do jej możliwości dowodzenia zespołem pokazowym F-16 Viper Demonstration Team. Dodał, że zespół pracuje nad zminimalizowaniem wpływu tej decyzji na cały sezon pokazów lotniczych.

Pierwszy pokaz ma się odbyć 30 marca Naval Air Station Key West na Florydzie. Nowym dowódcą zespołu został major John „Rain” Waters, który pełnił tę funkcję w poprzednim sezonie pokazowym.

Według wielu definicji utrata zaufania w wojsku występuje wtedy, gdy ktoś ma niewystarczające umiejętności w pewnych obszarach, nie potrafi wypełniać postawionych zadań lub podejmuje decyzje, które w ocenie innych członków zespołu są szkodliwe. Siły powietrzne nie będą udzielały dalszych komentarzy w tej sprawie ze względów osobistych. Rzeczniczka prasowa 20. Skrzydła oświadczyła jedynie, że kapitan Zoe Kotnik nadal będzie pełniła służbę w jednostce, jednak nie na stanowisku dowódczym.

– W całych siłach powietrznych służą tysiące pilotów i żaden z nich nie jest doskonały – mówił dowódca 20. Skrzydła Myśliwskiego pułkownik O’Malley. – Nawet tak dobrzy ludzie jak kapitan Kotnik popełniają błędy i chcę, by się na tych błędach czegoś uczyli, ale nie pod obserwacją opinii publicznej, i dalej byli częścią sił powietrznych. Wiem, że to będzie ciężki czas dla kapitan Kotnik, ale jest otoczona skrzydłowymi, którzy pomogą jej w każdy możliwy sposób.

Zobacz też: USAF odtwarza ekipę pokazową na Thunderbolcie II

(f-16.net, airforcetimes.com)

U.S. Air Force / Kathryn R.C. Reaves