6 listopada – w rocznicę Zielonego Marszu, wielkiej manifestacji zwolenników przyłączenia Sahary Hiszpańskiej do Maroka z 1975 roku – król Maroka Muhammad VI (na zdjęciu) ogłosił zamiar normalizacji stosunków z Algierią. Monarcha stwierdził, że jego kraj gotów jest na omówienie spornych kwestii i przywrócenie przyjaznych czy wręcz „braterskich” relacji z sąsiadem. Szczególnie ważną kwestią jest ustalenie ram odbudowy współpracy gospodarczej i ekonomicznego rozwoju regionu.

Jedną z kluczowych spraw wymagających omówienia jest ponowne otwarcie przejść granicznych i umożliwienie cywilom podróży między państwami. Granica pozostaje zamknięta od 1994 roku. Król stwierdził, że jest otwarty na wszelkie propozycje ze strony Algierii dotyczące powrotu do normalnych relacji. Monarcha określił obecne stosunki jako „nienormalnie i nieakceptowalne”.

Oba kraje łączy wiele kwestii. Muhammad VI podkreślił w swoim przemówieniu, że wspólnota języka, kultury i celów geopolitycznych stanowi podstawę dla budowy dobrych relacji. Władca zapowiedział również powołanie międzyrządowej komisji mającej opracować plan doprowadzenia do odbudowy dobrosąsiedzkich stosunków.

Zobacz też: Maroko przywraca obowiązkową służbę wojskową

(alarabiya.net)

Zakaria223, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International