Przedsiębiorstwo Kratos Defense & Security Solutions, które kilka miesięcy temu zdobyło szerszą popularność dzięki oblotowi bezzałogowca XQ-58A Valkyrie, już pracuje nad kolejnymi UAV-ami. Przedstawiciele firmy twierdzą, że trwają pracę nad kolejnymi dziesięcioma maszynami o napędzie odrzutowym.

Z informacji uzyskanych od Kratosa przez FlightGlobal wynika, że część z nich już niebawem może trafić do wstępnej produkcji. Każda jest osobnym projektem, a nie tylko wariantem XQ-58A czy innego projektu z tego grona. Sześć projektów jest już objętych kontraktami na rozwój z Departamentem Obrony, a kolejne dwa kontrakty mają być podpisane jeszcze w tym roku. Kratos ma nadzieję na objęciem kontraktami ostatnich dwóch projektów w roku 2020.

Co się zaś tyczy samego XQ-58A, Kratos ma nadzieję, że dron ten trafił do służby już w roku 2022. USAF jest zainteresowany pozyskaniem od dwudziestu do trzydziestu egzemplarzy w celu przeprowadzenia własnego cyklu prób. Na ich podstawie można by opracować konfigurację seryjną Valkyrie. Producent deklaruje cenę zaledwie 3 milionów dolarów za egzemplarz dla pierwszej partii stu maszyn i 2 milionów za każdy kolejny egzemplarz.

Potwierdzono także, iż istnieją aż trzy egzemplarze XQ-58A. Dwa z nich pozostają własnością Kratosa, jeden zaś należy do US Air Force.

Zobacz też: Czy Pentagon potrzebuje latającego motocykla?

(flightglobal.com)

USAF