Japoński dziennik Yomiuri Shinbun dotarł do informacji o spodziewanych kosztach proponowanej przez koncern Lockheed Martin hybrydy F-22 i F-35. Sugerowana cena znacznie przekracza kwoty planowane przez Tokio.

Gazeta powołuje się na źródła w japońskim ministerstwie obrony. Zważywszy na zakładane większe możliwości bojowe niż F-35A resort obrony miał ustalić koszt jednostkowy myśliwca na 15 miliardów jenów (około 133 milionów dolarów). Z kolei Lockheed Martin miał oszacować koszt samolotu na 20 miliardów jenów (około 177 milionów USD) za sztukę. Według źródeł Yomiuri Shinbun wstępna koncepcja myśliwca to płatowiec F-22 wyposażony w elektronikę z F-35.

Wyliczenia amerykańskiego koncernu są niemiłym zaskoczeniem dla Tokio. Według informatora dziennika podana cena jest za wysoka i nie do zaakceptowania. Otwiera to szerokie pole manewru dla konkurentów Lockheeda, w tym Northropa, który również pozytywnie odpowiedział na japońskie zapytanie ofertowe.

Planowany nowy myśliwiec ma zastąpić F-2, które pozostaną w służbie do około roku 2030. Japońskie ministerstwo obrony opracowuje obecnie konkretne wymagania stawiane przed nowym samolotem. Maja one zostać ogłoszone pod koniec tego roku.

Zobacz też: US Air Force myśli o następcy dla F-22 i F-35

(yomiuri.co.jp)

US Air Force / Master Sgt. Shane A. Cuomo