Malezyjska policja aresztowała kosowskiego hakera pod zarzutem włamania do bazy danych amerykańskiej firmy. Historia sprawcy, Ardita Feriziego, rozpoczęła się bardzo niewinnie. Haker przybył do Malezji w sierpniu zeszłego roku, aby studiować informatykę na uniwersytecie w Kuala Lumpur. W wirtualnym świecie znany jest jako Th3Dir3ctory. Według amerykańskich urzędników jest on uważany za szefa grupy hakerskiej w Kosowie (Kosova Hackers Security Group).

W trakcie dochodzenia funkcjonariusze malezyjskiej policji ustalili, że inicjatywa współpracy wyszła od Kosowianina. Ardit Ferizi skontaktował się z wysokiej rangi członkiem tak zwanego Państwa Islamskiego w Syrii. Zgodził się na przeprowadzenie ataku cybernetycznego na różne serwery w celu kradzieży plików zawierających dane pracowników amerykańskiego rządu i personelu wojskowego.

W trakcie swojej krótkiej kariery wykradł bazy danych zawierające personalia amerykańskich wojskowych i urzędników państwowych. Wszedł w posiadanie dane osobowych, takich jak nazwiska, adresy, numery telefonów i wiele innych informacji o 1351 amerykańskich wojskowych i pracownikach rządowych. Uzyskane dane przekazywał później islamistom. Odbiorcą był Junaid Hussain alias Abu Hussain Al Britani, który następnie upublicznił je w Internecie.

Zgodnie z oświadczeniem wystosowanym przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych tak zwane Państwo Islamskie opublikowało w sieci informację, według której islamiści mają dużą wiedzę na temat amerykańskich systemów komputerowych, są w posiadaniu danych osobowych amerykańskich urzędników i żołnierzy. Ponadto są zdolni do przechwytywania wiadomości mailowych tych osób i obserwowania każdego ich ruchu. Opublikowania informacja kończy się stwierdzeniem, że zdobywane dane są na bieżąco przekazywane do żołnierzy kalifatu, którzy wkrótce za pozwoleniem Allaha będą mogli dokonywać zamachów na te osoby.

Ardit Ferizi obecnie przebywa w malezyjskim areszcie i czeka na ekstradycję do Stanów Zjednoczonych, gdzie zostanie osądzony. Grozi mu kara trzydziestu pięciu lat pozbawienia wolności. Własne dochodzenie w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze FBI.

(armyrecognition.com; na zdjęciu radiowóz malezyjskiej policji, fot. Two hundred percent, via Wikimedia Commons, na licencji uznanie autorstwa–na tych samych warunkach 3.0)