Sondaż przeprowadzony wśród Szwajcarów na zlecenie publicznego radia SRF wskazuje, że plan zakupu nowych wielozadaniowych samolotów bojowych dla szwajcarskich sił powietrznych cieszy się poparciem większości społeczeństwa. Referendum w tej sprawie odbędzie się 27 września.

Według sondażu przeprowadzonego przez gfs.bern 58% respondentów opowiedziało się za przyjęciem programu modernizacji lotnictwa. Przeciw było 39% badanych, a 3% nie miało zdania. Badanie przeprowadzono na próbie 29 450 osób, a błąd statystyczny wynosi 2,9%. We wrześniowym referendum Szwajcarzy będą się wypowiadali jedynie na temat tego, czy kupić nowy myśliwiec, a nie w sprawie konkretnego typu samolotu.

Sondaż uwzględnił oczywiście podziały językowe w Szwajcarii. Wśród Szwajcarów niemiecko- i włoskojęzycznych poparcie dla zakupu nowych samolotów wyniosło odpowiednio 60% i 57%, tymczasem wśród Szwajcarów francuskojęzycznych – 46%. Przedsięwzięcie cieszy się największym poparciem wśród wyborców Szwajcarskiej Partii Ludowej (79%) i FDP.Liberałów (73%).

W 2014 roku, gdy referendum przeprowadzono już po wyborze Gripena, jego kandydatura została odrzucona przez społeczeństwo. Tym razem Gripen nawet nie jest brany pod uwagę. W rywalizacji o kontrakt biorą udział Eurofighter, F/A-18 Super Hornet, Rafale i F-35A. Zastąpią one używane w tej chwili przez Szwajcarię F/A-18C i F-5. Dostawy myśliwców powinny się rozpocząć do 2025 roku.

20 grudnia 2019 roku szwajcarski parlament zaakceptował rządowy plan modernizacji obrony przestrzeni powietrznej państwa „Air2030”. Za przyjęciem ustawy głosowało trzydziestu trzech deputowanych, dziesięciu było przeciwko, a jeden wstrzymał się od głosu. Dekret dopuszcza zakup nowych wielozadaniowych samolotów bojowych za maksymalną kwotę 6 miliardów franków szwajcarskich.

Zobacz też: Ghana zabezpiecza granicę w obawie przed atakami na kościoły

(reuters.com, srf.ch)

Jim.van.de.Burgt via Wikimedia Commons