Przedsiębiorstwo Deba Bedrijfswagens poinformowało, że w 2019 roku korpus holenderskiej piechoty morskiej (Korps Mariniers) otrzyma czterdzieści sześć pojazdów w układzie 4×4 DMV Anaconda. 31 stycznia 2019 roku do pododdziałów stacjonujących na Curaçao trafi trzydzieści sześć sztuk, zaś dwa miesiące później – ostatnie dziesięć.

Informację tę ujawniono w piątek 2 listopada podczas oficjalnej prezentacji pojazdu tego typu w siedzibie przedsiębiorstwa Deba Bedrijfswagens. Wóz zademonstrowano przedstawicielom ministerstwa obrony, firmom partnerskim oraz dostawcom i pracownikom. Według oficjalnych informacji Anacondę skonstruowano w ciągu zaledwie pięciu miesięcy.

Skrót DMV oznacza Holenderski Pojazd Wojskowy, zaś genezę słowa Anaconda wyjaśnił Xander Zonligt z Deba Bedrijfswagens, twierdząc, że przód samochodu przypomina głowę węża, który przejawia siłę na lądzie i w wodzie, jest również cichy i zabójczy. Specyfikację Anacondy określiło Dowództwo Królewskiej Holenderskiej Marynarki Wojennej (Commando Zeestrijdkrachten) i holenderska agenda rządowa do spraw realizacji dostaw sprzętu (Defensie Materieel Organisatie).

Pojazd charakteryzuje się dopuszczalną masą całkowitą 7 ton. Bazuje na włoskim podwoziu Iveco i napędzany jest silnikiem wysokoprężnym o mocy 180 koni mechanicznych sprzężonym z automatyczną skrzynią biegów z jednym biegiem wstecznym i pięcioma biegami do przodu. Dzięki temu osiąga maksymalną prędkość 110 kilometrów na godzinę, a na jednym baku paliwa może przejechać około 1000 kilometrów.

Według producenta wóz cechuje się wysoką mobilnością i zaprojektowany został do realizacji zadań wsparcia taktycznego na polu walki, transportu żołnierzy i ładunków. Pojazdy trafią do pododdziału piechoty morskiej, który stacjonuje na terenie bazy morskiej Parera na wyspie Curaçao. Pododdział podporządkowany jest regionalnemu dowództwu Koninklijke Marine. Zadaniem dowództwa jest ochrona terytoriów wchodzących w skład Antyli Holenderskich, będącymi terytoriami zależnymi politycznie od Holandii.

Zobacz też: Holandia zmodernizuje bwp CV90 i haubice PzH2000NL

(armyrecognition.com)

Deba Bedrijfswagens