Docelowo Seul planuje stworzyć zintegrowany trzystopniowy system przeciwrakietowy, na który składać się będą baterie rakiet średniego zasięgu, dalekiego zasięgu oraz niszczyciele typu KDX AEGIS.

Fundamentalne znaczenie ma stworzenie systemu obrony średniego zasięgu pod nazwą KM-SAM. Pociski tego zestawu o nazwie Cheongung (ang. Iron Hawk) o wadze 400 kg mają osiągać pułap 15 km, przy zasięgu horyzontalnym do 40 km. Bateria pocisków będzie się składać z centrum dowodzenia, wielofunkcyjnego radaru tworzonego przez Thales-Samsung oraz do ośmiu wyrzutni, każda po 8 pocisków.

Co ciekawe, że ten system mający zastąpić starzejące się baterie pocisków typu HAWK oraz Patrioty PAC-2 jest tworzony przy współpracy z rosyjskim biurem projektowym Ałmaz Antiej. Główne prace projektowe poczynili Rosjanie przy współpracy Koreańczyków pod przewodnictwem Samsung Thales. Produkcja odbywać się będzie w Korei w zakładach firmy LIG NEX1 (odpowiedzialnej wpierw za opracowanie pocisku). Na początek 2013 roku planuje się dostarczenie pierwszych zestawów dla wojska. Rosyjska wersja, pod nazwą Witjaź, może w 2015 roku zastąpić pierwsze serie systemu S-300PS, natomiast Koreańczycy planują sprzedaż systemów również za granicę.

Uzupełnieniem ma być pocisk Cheolmae 4-H bazujący na technologii rosyjskiego zestawu S-400 o zbliżonych osiągach do amerykańskich pocisków THAAD. Przeznaczeniem pocisku będą wyższe pułapy do 60 km. Koszty projektu mają wynosić ok. 812 milionów USD.

Starania Seulu nie mogą budzić zdziwienia, ponieważ od kilku lat KRL-D rozwija swój arsenał broni rakietowej. Najnowsze tego typu systemy są w stanie razić Japonię, Rosję i Alaskę. Natomiast Korea Południowa uważa za największe zagrożenie, rozmieszczone w pobliżu granicy, zestawy rakiet taktycznych Scud o zasięgu w zależności od wersji 320-500 km, które uzupełniają zestawy pocisków Rodong o zasięgu 1300 km w głębi kraju.

Południowokoreańska obrona przeciwlotnicza dysponuje obecnie 24 bateriami Hawk XXI oraz 6 eks-niemieckimi zestawami Patriot PAC-2 w wersji GEM. Nie są to systemy zapewniające zaawansowaną obronę antyrakietową.

Źródło: defense-update.com