Należący do marynarki wojennej Republiki Korei niszczyciel ROKS Choi Young dołączy w marcu do operacji „Atalanta” pod przewodnictwem Unii Europejskiej. Operacja ta ma na celu zwalczanie piractwa w Rogu Afryki.

Niszczyciel należy do typu Chungmugong Yi Sun-sin (KDX-II) i został zbudowany w stoczni Hyundai Heavy Industries. Ma wyporność 4400 ton, a na pokładzie znajduje się między innymi śmigłowiec Lynx i zespół sił specjalnych. Jego dowódca i oficerowie codziennie będą koordynować działania z okrętami Unii Europejskiej kierowanymi z pokładu jednostki flagowej całej operacji – hiszpańskiego okrętu desantowego Galicia.

Udział południowokoreańskiego okrętu w tej misji jest możliwy dzięki podpisanemu w grudniu ubiegłego roku ramowemu porozumieniu pomiędzy Koreą Południową i Unią Europejską, które pozwala Republice Korei na angażowanie się w operacje zarządzania kryzysowego prowadzone przez UE. Było także poprzedzone przez liczne spotkania marynarzy państw europejskich i Korei, którzy współpracowali w Zatoce Adeńskiej.

(navaltoday.com/)

US Navy/Rebecca J. Moat