Dyrektor generalny programu południowokoreańskiego myśliwca piątej generacji KF-X, generał brygady Jung Kwang-sun, wraz z przedstawicielami koncernu Korea Aerospace Industries złożył wizytę w Chile. Podczas rozmów z tamtejszym podsekretarzem obrony, wiceadmirałem Cristiánem de la Mazą, Koreańczycy starali się zachęcić gospodarzy do bliższego zainteresowania KF-X.

Nie wiadomo na razie, jaki miałby być charakter zaangażowania Chilijczyków w program, o ile w ogóle zdecydują się oni na taki krok. Można jednak przypuszczać, że odgrywaliby w partnerstwie rolę podobną do Indonezji. W zamian za pokrycie części kosztów rozwoju myśliwca otrzymaliby – poza samymi maszynami, rzecz jasna – transfer technologii i szeroko rozumianą pomoc specjalistów z KAI w rozwinięciu chilijskiego przemysłu lotniczego.

Obecnie model KF-X przechodzi próby w tunelu aerodynamicznym. Jeżeli dalszy rozwój konstrukcji będzie przebiegać bez zakłóceń, oblot prototypu może nastąpić latem 2022 roku. Niestety do tej pory trudno było o stabilność w przebiegu prac, co z jednej strony wynikało z wahań Indonezyjczyków, z drugiej zaś – ze skandalu korupcyjnego w zarządzie KAI.

Zobacz też: Peru i Chile zainteresowane BrahMosami

(infodefensa.com)

Alvis Cyrille Jiyong Jang (Alvis Jean), Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International