Południowokoreańska agencja zamówień wojskowych DAPA podpisała z Hanwha Defense umowę na zakup samobieżnych zestawów przeciwlotniczych K30 Biho zabudowanych na bazie bojowego wozu piechoty K200. Wartość kontraktu to około 200 milionów dolarów. Nie ujawniono jednak liczby zamówionych zestawów. Nowo opracowana systemy w przyszłym roku zastąpią będące w służbie zestawy M163 VADS, które pozostają w służbie wojsk lądowych i sił powietrznych od ponad trzydziestu lat.

System służy do zapewnienia obrony powietrznej przemieszczających się pododdziałów wojsk lądowych. Może wykrywać z cele w odległości 21 kilometrów i przemieszczać się z prędkością 60 kilometrów na godzinę.

Zasięg ognia nowego systemu określa na 3 kilometry, czyli o 1,6 raza więcej niż w przypadku M163. K30 Biho uzbrojony jest w dwie przeciwlotnicze armaty automatyczne kalibru 30 milimetrów i dwie zdwojone wyrzutnie kierowanych pocisków rakietowych LIG NX1 Chiron o zasięgu 7 kilometrów. Armaty o szybkostrzelności 600 pocisków na minutę ślą pociski na odległość 3 kilometrów. Za wykrywanie, identyfikowanie celów i naprowadzanie odpowiada radar TPS-830K i system elektrooptyczny.

M163 VADS (Vulcan Air Defense System) to samobieżny nośnik armaty M61 kalibru 20 milimetrów montowanej w większości amerykańskich samolotów od lat sześćdziesiątych XX wieku. Do obsługi na poziomie kompanii K30 Biho wymaga osiemnastu żołnierzy. W przypadku M163 potrzeba czterdziestu ośmiu.

W maju 2019 roku informowaliśmy, że Hanwha Defense zdobyła pierwszy kontrakt eksportowy na K30 Biho. Na mocy zawartej wówczas umowy Indie staną się pierwszym zagranicznym użytkownikiem systemu. Tamtejsze siły zbrojne nabędą 104 kompleksy artyleryjsko-rakietowe, 97 pojazdów do przewozu amunicji, 39 wozów dowodzenia i pokaźny zapas amunicji: 5000 pocisków przeciwlotniczych bliskiego zasięgu Chiron oraz 172 tysiące sztuk amunicji kalibru 30 milimetrów. Łączna wartość kontraktu wyniesie około 2,66 miliarda dolarów.

Zobacz też: Przetarg na nowe niszczyciele KDDX dla Korei Południowej

(koreaherald.com)

Republic of Korea Armed Forces, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic