Południowokoreańska agencja do spraw zamówień obronnych DAPA poinformowała 27 czerwca o zakończeniu prób odbiorczych nowego samobieżnego automatycznego moździerza kalibru 120 milimetrów, osadzonego na podwoziu gąsienicowego bojowego wozu piechoty K200A1 (na zdjęciu). Badania i rozwój moździerza, którego producentem jest S&T Dynamics, odbywały się od 2014 roku pod nadzorem przedsiębiorstwa Hanwha Defense. Projekt skupiał około setki przedsiębiorstw, zaś jego wartość określa się na 41,3 miliarda wonów, co stanowi około 130 milionów złotych.

Moździerz wyposażono w automatyczny systemem kierowania ogniem i automat ładowania. Pozwala to na zredukowanie obsługi, szybszy czas reakcji i większą precyzję rażenia ogniem. Zamontowany jest na platformie o kącie obrotu 360 stopni. Według upublicznionych informacji jego donośność przewyższa niemal dwuipółkrotnie donośność (około 16 kilometrów) moździerza M30 kalibru 107 milimetrów oraz prawie jego dwukrotnie siłę ognia.

Południowokoreańskie wojska lądowe planują niebawem zastąpić moździerzem kalibru 120 milimetrów trzy inne: K242A1 i M30 kalibru 107 milimetrów oraz K281A1 kalibru 81 milimetrów. Pojawiły się też plany jego instalacji na podwoziu kołowego transportera opancerzonego K808. Ponadto istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie oferowany na eksport, choć nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia.

Zobacz też: Hyundai Rotem wznowił produkcję czołgów K2 Black Panther

(en.yna.co.kr, asiapacificdefensejournal.com)

Republic of Korea Armed Forces