W Korei Południowej wprowadzono nowe regulacje dotyczące poboru do wojska. Zmiany są wymierzone w przemysł rozrywkowy i mają zapewnić większą równość wszystkich obywateli wobec prawa.

Obowiązkowa służba wojskowa w Korei Południowej trwa dwa lata i dotyczy wszystkich obywateli płci męskiej między dwudziestym a trzydziestym ósmym rokiem życia. Wywierało to duży wpływ na funkcjonowanie bardzo rozbudowanego przemysłu rozrywkowego. Wielu aktorów, piosenkarzy, prezenterów telewizyjnych czy celebrytów musiało zawieszać kariery, co generowało duże straty dla show-biznesu i rozpacz licznych fanek. Branży udało się z czasem doprowadzić do możliwości przesuwania terminu służby, aby lepiej połączyć go z karierą rekruta. Dotyczyło to szczególnie boysbandów, które niekiedy musiały zawieszać działalność na kilka lat, ponieważ członkowie kolejno byli powoływani do wojska.

Południowokoreański odpowiednik Wojskowej Komendy Uzupełnień – MMA – zdecydował się jednak uszczelnić nadużywane luki w przepisach. Od września bieżącego roku żaden mężczyzna urodzony między 1 stycznia 1980 a 31 grudnia 1999 roku nie będzie miał możliwości odroczenia służby. Wezwany poborowy będzie zobowiązany stawić się w wyznaczonym terminie w jednostce. MMA o zmianach poinformowało branżę rozrywkową, dając jej czas na odpowiednie zreorganizowanie kalendarzy gwiazd.

Głośnym ostatnio przykładem nadużywania luk w przepisach jest urodzony w 1976 piosenkarz Yoo Seung-jun. Przez wiele lat kariery podkreślał swoją gotowość do odbycia służby wojskowej, jednak w 2002 roku, tuż przed terminem poboru, uzyskał amerykańskie obywatelstwo. W Seulu uznano to za dezercję, Yoo został deportowany do USA i zakazano mu powrotu do kraju. O tamtej pory sprawa piosenkarza regularnie powraca w południowokoreańskich mediach, aczkolwiek nic nie wskazuje na to, by pozwolono mu wrócić do Korei Południowej.

Zobacz też: Muzyczna ofensywa Korei Południowej

(allkpop.com, dramafever.com)

Republic of Korea Armed Forces