Korea Południowa zaprezentowała publicznie radar z aktywnym skanowaniem elektronicznym (Active Electronically Scanned Array) przeznaczony dla myśliwca KF-X. Samolot ten jest opracowywany wspólnymi siłami przez Korę Południową i Indonezję.

Głównym podmiotem odpowiedzialnym za zaprojektowanie radaru jest przedsiębiorstwo Hanwha Systems, które przy tej okazji współpracowało z rządową Agencją Rozwoju Obronności i izraelską firmą Elta Systems. Prace nad radarem trwały od 2016 roku, a urządzenie zaprezentowano po raz pierwszy publicznie 7 sierpnia.

Na temat możliwości radiolokatora wiadomo bardzo niewiele. Przedstawiciele organizacji odpowiadających za opracowanie urządzenia powiedzieli jedynie, że jest to system bardzo nowoczesny zdolny do wykrywania i śledzenia do tysiąca celów jednocześnie. Teraz radar – którego nazwa pozostaje nieznana – będzie przechodził cykl prób naziemnych, a później zostanie zainstalowany w prototypie myśliwca KF-X.

Realizujące budowę myśliwca przedsiębiorstwo Korea Aerospace Industries w lipcu ogłosiło zamiar zaprezentowania prototypu w kwietniu 2021 roku. Nie ujawniono innych szczegółowych informacji na temat postępów czynionych przy projektowaniu i budowie samolotu. Program KF-X co jakiś czas boryka się z problemami z finansowaniem, ponieważ Indonezja często wstrzymuje płatności.

Zobacz też: Nowe oznaczenia Abramsów

(janes.com)

Defense Acquisition Program Administration