Południowokoreańska marynarka wojenna ogłosiła przetarg na projekt badawczy mający ocenić możliwość wykorzystania myśliwców F-35B przez śmigłowcowce desantowe typu Dokdo. Postępowanie zainicjowano w ramach kierowanego przez agencję zamówień obronnościowych DAPA programu pozyskania nowych systemów obrony elektronicznej.

Zadaniem projektu jest przebadanie możliwości i zakresu koniecznych zmian, jakie musiałyby przejść okręty typu Dokdo, aby z ich pokładów mogły operować Lightningi II. Rezultaty przetargu mają zostać ogłoszone 15 grudnia 2018 roku. Wszelkie ewentualne próby i eksperymenty będą najprawdopodobniej prowadzone na zwodowanym w maju tego roku Marado. Okręt nie został jeszcze ukończony, co ułatwia wprowadzenie zmian, a oprócz tego z racji przystosowania do współpracy z pionowzlotami V-22 Osprey ma mocniejsze pokłady: lotniczy i hangarowy.

F-35B dla Korei Południowej pojawiły się w debacie publicznej pod koniec ubiegłego roku. Sprawa pojawiła się wkrótce po tym jak zaczęto mówić o zainteresowaniu Japonii tymi myśliwcami. Japońskie prace nad integracją F-35B z niszczycielami śmigłowcowymi typu Izumo wydają się być już dość zaawansowane.

Korea Południowa zamówiła do tej pory czterdzieści F-35A. Pierwsza maszyna została publicznie zaprezentowana 28 marca w zakładach Lockheeda Martina w Fort Worth, natomiast pierwszy południowokoreański lotnik zasiadł za sterami Lightninga II miesiąc temu.

Zobacz też: Stratfor o lotniskowcowych ambicjach Tokio i Seulu

(navyrecognition.com, yonhapnews.co.kr)

US Navy / Mass Communication Specialist 2nd Class Michael Achterling