Filipiny zdecydowały się na rozbudowę swojej marynarki wojennej we współpracy z Koreą Południową. Obecnie mają trwać rozmowy w sprawie pozyskania czterech korwet.

Na początku sierpnia tego roku Filipiny otrzymały korwetę Chungju typu Pohang. Okręt otrzymał nazwę Conrado Yap i 20 sierpnia został uroczyście powitany w Manili. Przy tej okazji sekretarz obrony Delfin Lorenzana ujawnił, że Korea Południowa rozważa podarowanie Filipinom dwóch kolejnych jednostek tego typu.

Nie jest to koniec rewelacji. Lorenzana poinformował także o prowadzonych z Seulem rozmowach w sprawie zakupu dwóch zupełnie nowych korwet. Okręty nieokreślonego typu miałyby, podobnie jak fregaty typu HDF-3000, zostać zbudowane przez Hyundai Heavy Industries. Jest to rozwiązanie preferowane przez Filipiny, jednak na przeszkodzie stają względy finansowe.

Koszt nowych korwet szacowany jest na mniej więcej 570 milionów dolarów. Według Lorenzany trwają rozmowy by budowa okrętów została sfinansowana przez Koreę Południową. Byłaby to forma pożyczki spłacanej przez Filipiny w okresie od pięciu do dziesięciu lat. Seul ma być przychylnie nastawiony do takiego rozwiązania.

Zobacz też: Filipiny poszukują okrętów podwodnych

(gmanetwork.com, rappler.com)

Republic of Korea Armed Forces, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic