To już pewne, Korea Południowa zakupi czterdzieści samolotów wielozadaniowych F-35 Lightning II. Jest to już trzecie państwo, które nabędzie ten samolot w ramach amerykańskiego programu Foreign Military Sales. Wcześniej uczyniły to Izrael i Japonia. Za czterdzieści maszyn konwencjonalnego startu i lądowania Korea zapłaci siedem miliardów dolarów, a dostawy mają rozpocząć się w 2018 roku.

Uzgodniliśmy transakcję zakupu czterdziestu F-35A po sześciu miesiącach negocjacji dotyczących ceny i offsetu w tym także transferu technologii – powiedział przedstawiciel strony kupującej Baek Yoon-hyung. W ramach offsetu do Korei udadzą się setki amerykańskich inżynierów, aby wspierać transfer technologii.

Ta decyzja wzmacnia i powiększa nasze długie partnerstwo w dziedzinie bezpieczeństwa i wspaniale wzmacnia regionalną stabilność na obszarze Azji i Pacyfiku – dodał wiceprezes Lockheeda Orlando Carvalho.

W zeszłym roku Korea Południowa zarzuciła pomysł zakupu sześćdziesięciu samolotów F-15 Silent Eagle na rzecz pozyskania samolotów od początku projektowanych jako stealth. Jednocześnie zmniejszyła ich ilość do czterdziestu.

Państwo to pracuje także nad zbudowaniem własnego myśliwca, który będzie miał zastąpić stare F-4 i F-5. Planuje się, że do 2025 roku zostanie zbudowanych aż 125 nowych, dwusilnikowych samolotów. W grudniu zostanie ogłoszony zwycięzca wartego osiem miliardów dolarów przetargu na prace projektowe nad nową maszyną. W wyścigu o ten kontrakt biorą udział Korea Aerospace Industries i Korean Air. Projekt ten będzie częściowo finansowany również przez Indonezję.

(defensenews.com, fot. US Air Force / Master Sgt. Jeremy T. Lock)

US Air Force / Master Sgt. Jeremy T. Lock