Prowadzone przez rząd prezydenta Moon Jae-ina śledztwo ujawnia coraz więcej rewelacji. Okazuje się, że owiany złą sławą południowokoreański kontrwywiad wojskowy planował w ubiegłym roku wprowadzenie stanu wojennego i przejęcie władzy przez wojsko.

Podobnie jak w Polsce termin „stan wojenny” budzi w Korei Południowej jak najgorsze skojarzenia. Wszystko zaczęło się pod koniec 2016 roku wraz z masowymi protestami przeciwko uwikłanej w skandale korupcyjne prezydent Park Guen-hye. Na początku roku 2017 południowokoreański trybunał konstytucyjny sprawdzał prawomocność rozpoczęcia procedury impeachmentu. Wyrok był pozytywny, prezydent Park została usunięta ze stanowiska i aresztowana 31 marca 2017 roku.

Kontrwywiad wojskowy Defense Security Command (DSC) przygotowywał się jednak na sytuację, w której trybunał nie zaaprobowałby impeachmentu. Według ujawnionych informacji DSC planowało wprowadzić do centrum Seulu, gdzie koncentrowały się protesty, prawie pięć tysięcy żołnierzy, około 200 czołgów i 550 innych pojazdów opancerzonych. W odwodzie miał znaleźć się elitarny 707. batalion sił specjalnych. Kontrwywiad zakładał wprowadzenie stanu wojennego, przejęcie kontroli nad środkami masowego przekazu i parlamentem.

Do zarządzonego przez prezydenta śledztwa dołączyło niedługo niezależne dochodzenie prowadzone przez ministra obrony Song Young-moo. Przeprowadzono nalot na biura DSC i przesłuchano dwóch generałów. Kontrwywiad przystąpił jednak do kontrofensywy. W trakcie przesłuchania przed komisją parlamentarną oficerowie jednostki zeznali, że szef resortu obrony od samego początku był wtajemniczony w plany wprowadzenia stanu wojennego. Polityk gwałtownie zaprzeczył.

Pikanterii sprawie dodaje fakt, że Park Guen-hye jest córką generała Park Chung-hee, który w latach 1963–1979 sprawował władzę dyktatorską (zobacz też: Bitwa o politykę historyczną w Korei Południowej). Po śmierci matki, Yuk Young-soo, w roku 1974 Park Guen-hye odgrywała nawet u boku ojca rolę pierwszej damy. Po śmierci Parka w zamachu w grudniu 1979 roku DSC odegrało decydującą rolę w zamachu stanu i wprowadzając stan wojenny, przejęło władzę. Dyktaturę wojskową w Korei Południowej obaliły dopiero protesty studenckie w roku 1987.

Zobacz też: Korea Południowa też chce mieć specjalny samolot prezydencki

(atimes.com)

Republic of Korea Armed Forces