W połowie przyszłego miesiąca oddziały Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych przeprowadzą wspólne ćwiczenia przeciwdesantowe na położonej niedaleko granicy z Koreą Północną wyspie Baengnyeong. Jest to odpowiedź na budowę przez KRL-D bazy poduszkowców desantowych, która ma być ukończona w czerwcu tego roku.

Północnokoreańska baza w miejscowości Goampo położona jest około 50 kilometrów na północ od wyspy Baengnyeong, a ewentualne przebycie tej trasy przez poduszkowce zajęłoby jedynie około 30-40 minut, dlatego rząd w Seulu musi być przygotowany na szybkie działanie w celu odparcia zaskakującego ataku. Wstępne analizy szacują, że w Goampo stacjonować może nawet do 70 poduszkowców, z których każdy może zabrać na pokład około 40 żołnierzy.

Nie wiadomo jeszcze dokładnie, jakie siły wezmą udział w ćwiczeniach. Wspomina się jedynie o amerykańskich śmigłowcach szturmowych AH-64 Apache.

Informacja o ćwiczeniach została ujawniona przy okazji wizyty amerykańskiej sekretarz stanu – Hillary Clinton u prezydenta Korei Południowej Lee Myung-Baka.

(defencenews.com)