Przedstawiciele Korei Południowej negocjują ze Stanami Zjednoczonymi uzyskanie dostępu do wersji nawigacji satelitarnej używanej przez amerykańskie wojsko. Ma to związek z opracowywaniem przez Koreę nowej amunicji artyleryjskiej naprowadzanej przez GPS.

Amunicja ma mieć zasięg do 120 kilometrów, a jej wdrożenie ma nastąpić najpóźniej w 2018 roku. Jej głównym zadaniem będzie ewentualne zniszczenie stanowisk artylerii Korei Północnej zagrażającej Seulowi. Amerykańskie wojsko używa specjalnej odmiany systemu GPS, która jest znacznie trudniejsza do zakłócenia, i dlatego eksport tej technologii wymaga zgody władz.

Ze względu na konieczność zachowana tajemnicy w czasie negocjacji i po uzyskaniu przez Koreę Południową dostępu negocjacje zajmą sporo czasu, ale według przedstawicieli azjatyckiego państwa posuwają się sprawnie do przodu. Niezależnie od obecnie toczonych negocjacji w sprawie amunicji Korea Południowa rozpoczęła podobne rozmowy w sprawie uzyskanie dostępu do amerykańskiego GPS-a dla swoich pocisków Taurus (na zdjęciu) i bomb naprowadzanych przez nawigację satelitarną.

(koreaherald.com, fot. Maciej Hypś, konflikty.pl)

Maciej Hypś, konflikty.pl