Jak wynika z najnowszych zdjęć satelitarnych północnokoreańska rakieta Unha-3 została zdjęta z wyrzutni na poligonie Tongchang-ri. Przyczyną mają być problemy techniczne.

Po zdjęciu ze stołu startowego rakieta miała zostać wysłana na pobliską linię montażową. Nie jest znana natura problemów technicznych, jednak południowokoreańskie źródła są zgodne, że nie oznacza to rezygnacji z samej próby. Zdjęcie rakiety zbiegło się w czasie z ogłoszeniem przez Pjongjang wydłużenia okna startowego do 29 grudnia. Pierwotnie ogłoszony termin obejmował okres od 10 do 22 grudnia.

Analogicznie termin rozkazu o zestrzeleniu północnokoreańskiej rakiety wydłużyła Japonia. Tokio utrzymuje cały czas stan podwyższonej gotowości, a japońskie i amerykańskie okręty z systemem Aegis pozostają na wodach w pobliżu półwyspu. Poważnym problemem może być dla Japończyków zmiana rządu. Wybory parlamentarne mają się odbyć 16 grudnia, a nowy gabinet ma zostać powołany 26 grudnia.

Unha-3 jest ulepszoną wersją międzykontynentalnego pocisku balistycznego Taepdong-2. Pierwowzór ma prawdopodobnie 2 lub 3 stopnie, z kolei Unha-3 ma już być rakietą trzy- lub czterostopniową. Jak wynika z analizy dostępnych materiałów, pierwszy stopień rakiety powstał z połączenia 4 silników od sowieckich pocisków balistycznych odpalanych z okrętów podwodnych R-27 (oznaczenie NATO: SS-N-6).

(kyodonews.jp, yonhapnews.co.kr)