Anonimowe źródło wojskowe poinformowało agencję Yonhap, że w ostatnim czasie Phenian zakupił od pewnego bliskowschodniego kraju kilka sztuk amerykańskiego bsp MQM-107D Streaker. Krajem tym najprawdopodobniej jest Syria. Północnokoreańscy naukowcy usiłują dzięki nabytej technologii stworzyć swój pierwszy sprawnie działający bsp.

MQM-107D jest tak naprawdę celem powietrznym o wysokiej prędkości używanym przez US Army i wojska południowokoreańskie do ćwiczeń obrony plot. Korea Płn. Od lat usiłuje uzbroić takie samolociki w ładunki wybuchowe, jak do tej pory bez większych sukcesów.

W wypadku powodzenia projektu, taki samoloty-pociski zostały by najprawdopodobniej rozlokowane w pobliżu granicy Koreą Płd. i użyte do ataków na wyspy położone u wybrzeża od strony Morza Żółtego.

(Yonhap)