Południowokoreańskie źródła wojskowe ostrzegają, że Korea Północna może przygotowywać kolejny test międzykontynentalnego pocisku balistycznego. Pokrywa się to z doniesieniami japońskim i amerykańskimi.

Pierwsze o możliwości północnokoreańskich przygotowań poinformowały już pod koniec ubiegłego tygodnia władze Japonii oraz dziennik Asahi Shimbun. Japończycy powoływali się na zdjęcia z amerykańskich satelitów szpiegowskich, dodając, że do testu może dojść już na przełomie listopada i grudnia. Również amerykański operator satelitów DigitalGlobe Inc. wyraził w poniedziałek opinię, że próba zostanie przeprowadzona w ciągu najbliższych 3 tygodni.

Zastrzegający sobie anonimowość oficer południowokoreańskiej armii potwierdził, że elementy rakiety zostały przewiezione na położony na północ od Pjongjangu poligon rakietowy Tongchang-ri już na początku listopada. Ostatnio zaobserwowano tam prace przygotowawcze do startu. Seul jest ostrożniejszy w swych prognozach i przewiduje przeprowadzenie próby na grudzień lub styczeń.

Przygotowania Pjongjangu do przeprowadzenia drugiego już w tym roku testu międzykontynentalnego pocisku balistycznego są uznawane za element zaostrzającej się w ostatnich tygodniach propagandy KRLD. To z kolei ma związek z przypadającymi na 19 grudnia wyborami prezydenckimi w Korei Południowej.

(koreatimes.co.kr)