W niedzielę agencja Yonhap poinformowała, że Korea Północna może pracować nad okrętami podwodnymi uzbrojonymi w rakiety balistyczne. Następnego dnia południowokoreańskie ministerstwo obrony kategorycznie zdementowało te doniesienia.

Agencja powoływała się na raport opozycyjnego parlamentarzysty Jin Sung-joona, który z kolei powoływał się na południowokoreański komitet połączonych szefów sztabów. Zdaniem wojskowych Korea Północna nie posiada jeszcze okrętów podwodnych zdolnych do przenoszenia pocisków balistycznych, jednak dane wywiadowcze wskazują na prowadzenie intensywnych prac nad takimi jednostkami. Agencja Yonhap dotarła do źródła rządowego twierdzącego, że amerykański i południowokoreański wywiad zidentyfikowały prace nad wyrzutniami prowadzone w jednej z północnokoreańskich baz morskich. Podobne doniesienia opublikował w ubiegłym miesiącu amerykański magazyn Washington Free Beacon.

Yonhap przytacza również rocznik flot Jane’s Fighting Ships, według którego w roku 1994 Pjongjang miał zakupić w Rosji około czterdziestu wycofanych ze służby konwencjonalnych okrętów podwodnych. W tej grupie miały znajdować się jednostki projektu 629 (Golf), budowanych od początku, jako nosiciele rakiet balistycznych, oraz projektu 633 (Romeo), które Chińczycy z powodzeniem przystosowywali do przenoszenia pocisków balistycznych. Pewną poszlaką mogącą wskazywać na prowadzenie jakiś prac na okrętach projektu 633 są opublikowane w czerwcu bieżącego roku zdjęcia Kim Dzon-una zrobione na pokładzie jednej z tych jednostek.

(kyodonews.jp, yonhapnews.co.kr, fot. Okręt podwodny PSZ-50 projektu 633, George Chernilevsky, via Wikimedia Commons)1