29 września przedsiębiorstwo Hyundai Rotem otrzymało od południowokoreańskiej agencji do spraw zamówień obronnych DAPA zamówienie na dostawę trzeciej transzy kołowych transporterów opancerzonych K806 i K808. Wartość umowy to 407,7 miliardów wonów południowokoreańskich, co stanowi równowartość 1,34 miliarda złotych. Jest to trzeci kontrakt na pojazdy tego typu. Nie podano jednak liczby zamówionych wozów.

Produkcja seryjna w zakładach w Changwonie ruszyła w 2018 roku po złożonym rok wcześniej zamówieniu na pierwszą partię. W 2016 roku zamówiono jedynie transzę małoseryjną, którą ostatecznie dostarczono dwa lata później. Dostawy wszystkich pojazdów mają zakończyć się w 2023 roku.

Łącznie południowokoreańskie wojska lądowe otrzymają 600 kołowych transporterów opancerzonych obu typów. Z tego zdecydowana większość – 500 sztuk – to K808. Zastąpią one przestarzałe gąsienicowe transportery opancerzone K200.

Kołowy transporter opancerzony K808 w układzie 8 × 8 ma masę 20 ton. Dostępny jest w różnych wariantach, w tym jako wóz bojowy z wieżą uzbrojoną w armatę automatyczną kalibru 30 milimetrów, wóz przeciwlotniczy uzbrojony w dwulufową armatę kalibru 30 milimetrów oraz moździerz samobieżny wyposażony w zamontowany w tylnej części kadłuba moździerz kalibru 120 milimetrów. Podstawowym celem było jednak stworzenie pojazdu do zadań rozpoznawczych na linii frontu, w tym w regionach górskich. Jego zadaniem będzie również wspieranie czołgów podstawowych K1A1 i K2.

K806 w układzie 6 × 6 waży 16 ton i przeznaczony jest szybkich uderzeń i misji rozpoznawczych na tyłach wroga, a także do ochrony ważnych obiektów wojskowych. K806 może być również skonfigurowany jako opancerzony pojazd bojowy z wieżą uzbrojoną w armatę automatyczną kalibru 30 milimetrów, pojazd ewakuacji medycznej i wóz wsparcia ogniowego z armatą kalibru 90 milimetrów.

Kadłuby obu typów są spawane i zapewniają ochronę balistyczną przed rażeniem pociskami kalibru 12,7 milimetra. Istnieje możliwość zainstalowania dodatkowego pancerza w zależności od postawionych przed nimi zadań.

Zobacz też: Korea Płd. wyprodukuje moździerz samobieżny kal. 120 mm

(janes.com)

materiały prasowe Hyundai Rotem