Włoskie siły powietrzne wysłały do Rumunii kontyngent czterech myśliwców Eurofighter wraz z obsługą naziemną w celu sojuszniczego wzmocnienia obrony powietrznej tego państwa. 14 maja odbyła się uroczystość oficjalnego wręczenia Włochom NATO-wskiego certyfikatu potwierdzającego gotowość zespołu do wypełnienia tej misji.

Włosi będą uzupełniali rumuńską obronę powietrzną, która wykorzystuje zmodernizowane myśliwce MiG-21. W czasie uroczystości certyfikacji włoskiego kontyngentu zorganizowano przelot mieszanej formacji składającej się z trzech Eurofighterów i trzech MiG-ów. Był to symboliczny wyraz NATO-wskiej jedności i gotowości do kolektywnej obrony wszystkich członków paktu.

Misje typu air policing są NATO-wską specjalnością Włochów. Ich myśliwce regularnie chronią przestrzeń powietrzną innych członków sojuszu. Były obecne między innymi na Islandii, w Bułgarii i w republikach bałtyckich. Ponadto operując z baz położonych we Włoszech uczestniczą w patrolowaniu przestrzeni powietrznej Słowenii i Czarnogóry.

Zobacz też: Włochy skłaniają się ku Tempestowi

(ac.nato.int)

Eurofighter GmbH