Amerykański urząd kontrolny Government Accountability Office stwierdził, że czterdzieści procent kontraktów zawieranych przez Departament Obrony nie miało wpisanych terminów dostaw zamówionych artykułów ani ich liczby. Takie działanie mogło potencjalnie ograniczać uczciwą konkurencję.

– Prawie wszystkie skontrolowane przez nas umowy miały zapisy, które w określonych okolicznościach i nie wprost mogły ograniczać liczbę przedsiębiorstwmogących starać się o dany kontrakt – pisze GAO w swoim raporcie.

Jednocześnie podkreśla się, że większość tych zapisów miała na celu uzyskanie jak najlepszej ceny zakupu lub służyła innym celom, jak zwiększenie szans dla małych przedsiębiorstw. Dlatego GAO nie zawarła w swoim raporcie żadnych rekomendacji. Departament Obrony nie skomentował raportu.

Publikacja raportu GAO zbiegła się w czasie z krytykowaną decyzją Departamentu Obrony o powierzeniu realizacji potencjalnie wielomiliardowej umowy na dostarczanie usługi przechowywania danych w chmurze dla wszystkich służb departamentu jednemu przedsiębiorstwu. Przetarg na te usługi dopiero się rozpoczyna.

Innym przykładem jest podpisana w kwietniu umowa z Lockheedem na zaprojektowanie i zbudowanie prototypu nowego pocisku hipersonicznego. Wart 928 milionów dolarów kontrakt nie ma określonej daty dostarczenia pocisku.

Zobacz też: Osoby decyzyjne z Pentagonu z zakazem pracy w przemyśle?

(federaltimes.com)

Master Sgt. Ken Hammond, US Air Force