Dowództwo Systemów Morskich US Navy podpisało z General Dynamics Electric Boat kontrakt na produkcję wyrzutni rakiet balistycznych dla nowych amerykańskich i brytyjskich okrętów podwodnych. Za 269 milionów dolarów GDEB wyprodukuje czterdzieści dwie wyrzutnie wraz z niezbędnym dodatkowym wyposażeniem, które zostaną zamontowane na atomowych okrętach podwodnych typu Columbia i Dreadnought.

W grudniu 2008 roku Wielka Brytania i Stany Zjednoczone podpisały porozumienie o wspólnych pracach nad nowymi wyrzutniami. Mają one być dostarczone do maja 2028 roku. W 2018 roku prace nad wyrzutniami napotkały przeszkody w postaci wadliwych spawów wykrytych w wyrzutniach wyprodukowanych przez poddostawcę – spółkę BWX Technologies. Według informacji podanych przez amerykańską marynarkę wojenną wykryte wady nie wpłyną na harmonogram prac przy USS Columbia, której budowa ma się rozpocząć w 2021 roku budżetowym.

Budowa HMS Dreadnought już się rozpoczęła. W 2016 roku odbyła się uroczystość cięcia pierwszych blach, które w gotowym okręcie podwodnym będą stanowiły część wyposażenia przedziału obsługi reaktora jądrowego.

US Navy planuje zbudować dwanaście nosicieli rakiet balistycznych z głowicami atomowymi typu Columbia, a Royal Navy chce pozyskać cztery jednostki typu Dreadnought. Nowe okręty podwodne zastąpią w służbie odpowiednio jednostki typu Ohio i Vanguard.

Zobacz też: List ostateczny. Fundament brytyjskiego odstraszania atomowego

(navaltoday.com)

US Navy