Zgodnie z zapowiedziami rząd Kataru zawarł 10 grudnia kontrakt na dostawę dwudziestu czterech myśliwców wielozadaniowych Eurofighter Typhoon. Podpisy pod umową złożyli brytyjski sekretarz obrony Gavin Williamson i katarski minister obrony Chalid ibn Muhammad al-Atijja. Wartość umowy wynosi 6 miliardów funtów.

Dostawy Typhoonów – które będą produkowane głównie w zakładach BAE Systems w Wartonie – mają się rozpocząć pod koniec 2022 roku. Wraz z samolotami BAE Systems zapewni Katarowi także opracowany na specjalne zamówienie program wsparcia i szkolenia, które odbywać się będzie w Wielkiej Brytanii. W ramach kontraktu zawarte jest porozumienie z MBDA na dostawy pocisków powietrze–powietrze Meteor i powietrze–ziemia Brimstone oraz bomb kierowanych Paveway IV. Liczby bomb i pocisków nie ujawniono.

Umowa zawiera warunki finansowania i wchodzi w życie wraz z uzyskaniem przez BAE Systems pierwszej płatności – nie później niż do połowy 2018 roku. Należy podkreślić, że umowa nie obejmuje samolotów szkolno-treningowych Hawk, które Katar również planuje kupić w najbliższym czasie.

Po złożeniu podpisów kurs akcji BAE Systems wzrósł o 3%.

– W imieniu konsorcjum Eurofighter jesteśmy zaszczyceni, mogąc powitać Emirat Kataru jako dziewiątego klienta, dzięki któremu całkowita liczba samolotów zamówionych w programie Eurofighter Typhoon wzrasta do 623 – powiedział Volker Paltzo, dyrektor generalny Eurofighter Jagdflugzeug GmbH.

Dla Kataru jest to drugie zamówienie na samoloty myśliwskie w ciągu kilku dni. Podczas wizyty emira tego kraju we Francji podpisano kontrakt na dodatkowe dwanaście myśliwców Dassault Rafale. Do tego Katarczycy czekają na rozpoczęcie dostaw F-15QA. Analitycy podkreślają, że dla dwumilionowego kraju tak szeroki wachlarz samolotów wielozadaniowych będzie nie zaspokojeniem potrzeb ściśle wojskowych, ale sposobem nawiązania ścisłych więzi z zachodem w obliczu kryzysu w stosunkach z innymi państwami arabskimi i ukazaniem światu zasobności własnego budżetu.

Według raportu World Air Forces 2016 katarskie wojska lotnicze mają w służbie trzynaście Mirage’ów 2000-5 (w tym cztery dwumiejscowe) i sześć szkolno-treningowych Alpha Jetów.

Zobacz też: Katar kupi transportery VBCI

(gov.uk, telegraph.co.uk)

materiały prasowe BAE Systems