Według najnowszych informacji Berlin zamierza podpisać kontrakt w ramach programu przyszłego niemieckiego taktycznego naziemnego systemu obrony powietrznej (Taktisches Luftverteidigungssystem, TLVS) do końca roku. Według rzecznika prasowego ministerstwa obrony zakończenie negocjacji z MBDA i Lockheedem Martinem przed końcem bieżącego roku jest realne. Finalizacja rozmów i podpisanie kontraktu otworzyłoby drogę do przeglądu parlamentarnego i akceptacji umowy do końca roku 2018.

– Naszym celem jest złożenie umowy do Bundestagu celem jej oceny w przyszłym roku. Jesteśmy przekonani, że zdołamy zrealizować ten wspólny cel – powiedział dyrektor zarządzający MBDA Deutschland Thomas Gottschild.

System obrony powietrznej i przeciwrakietowej Medium Extended Air Defense System (MEADS) ma zastąpić używane Patrioty. Niemcy wybrały MEADS już w 2015 roku i wydarzenie to miało swoją otoczkę. W maju tamtego roku Süddeutsche Zeitung doniósł bowiem, że Berlin zamierza zakupić system MEADS. Dziennikarze poinformowali, że niemieccy politycy już podjęli decyzję, choć oficjalnie jem nie ogłosili. Gazeta nie chciała podać źródła otrzymanej informacji, zastrzegając, że jest ona pewna. Po kilku dniach niemieckie ministerstwo obrony zdementowało informacje podawane przez Süddeutsche Zeitung. Summa summarum zdecydowano informacje te okazały się prawdziwe.

W marcu bieżącego roku resort obrony przekazał deputowanym do parlamentu, że jest w trakcie realizacji programu, jednak nie zakończy negocjacji w sprawie kontraktu przed końcem obecnej kadencji. Urzędnicy byli wówczas zdania, że oferta MBDA i kwestia zarządzania całym projektem wciąż wymagają modyfikacji.

Rzecznik niemieckiego MON-u poinformował, że negocjacje w sprawie wielomiliardowego kontraktu wystartowały 29 maja. Ich częścią jest też panel dotyczący przyszłego partnerstwa pomiędzy MBDA i Lockheedem Martinem. Ministerstwo nie zdradziło do tej pory żadnych szczegółów odnośnie do ceny kupowanego systemu. W październiku ubiegłego roku niektóre źródła informowały, że przedstawiona oferta jest o kilka miliardów euro droższa do początkowej, która zakładała wyłożenie czterech miliardów. Ponadto propozycja miała być niepełna.

Zobacz też: MBDA Deutschland złożyło ofertę na TLVS

(reuters.com)

MEADS International, Inc., na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International