Według państwowej agencji TASS rosyjskie ministerstwo obrony podpisało ze stocznią Zaliw, w Kerczu na okupowanym Krymie, kontrakt na budowę dwóch śmigłowcowców desantowych. Informacja pochodzi od anonimowego źródła w przemyśle zbrojeniowym i nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona.

Według tego samego źródła wartość kontraktu wynosi około 100 miliardów rubli (1,4 miliarda dolarów). Prace nad obydwoma okrętami mają ruszyć w ciągu najbliższych tygodni. Jeżeli doniesienia te są prawdziwe, oznacza to potwierdzenie ubiegłorocznych informacji. Śmigłowcowce mają otrzymać nazwy Siewastopol i Władiwostok – dokładnie tak samo jak niedoszłe rosyjskie Mistrale.

TASS skontaktowała się też ze stocznią Zaliw. Biuro prasowe zakładu stwierdziło, że nie ma informacji o żadnej umowie ani terminie rozpoczęcia prac. Zaznaczyło natomiast, że stocznia jest gotowa do budowy obu okrętów. W ubiegłym roku zapowiadano, że pierwsza jednostka zostanie przekazana marynarzom do końca roku 2027.

Według informacji pozyskanych przez TASS w przemyśle stoczniowym śmigłowcowce desantowe mają mieć wyporność około 25 tysięcy ton i długość około 220 metrów. Do transportu desantu liczącego do 900 żołnierzy piechoty morskiej wraz z pojazdami służyć ma około dwudziestu śmigłowców. Okręty otrzymają też dok dla barek desantowych.

Zobacz też: Siły zbrojne Donieckiej Republiki Ludowej – zarys struktury i wyposażenia

(tass.ru)

Artem Tkachenko, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International