Japońskie ministerstwo obrony poinformowało dzisiaj o podpisaniu kontraktu na 4 pierwsze myśliwce F-35 dla Powietrznych Sił Samoobrony (ASDF). Cena jednostkowa przekroczyła jednak pułap zakładany przez Tokio.

W ramach kontraktu 4 F-35 mają zostać dostarczone do końca roku budżetowego 2016, który to wypada w Japonii w kwietniu 2017. Ostateczna cena jednostkowa samolotu wynosić ma 10,2 mld ¥ (około 130 mln $) i przekracza dotychczasowe założenia o 200 mln ¥.Od realizacji obecnej umowy zależeć będzie decyzja Tokio o zakupie kolejnych 38 myśliwców tego typu.

F-35 wygrał w grudniu ubiegłego roku konkurs na nowy wielozadaniowy myśliwiec dla ASDF, mający zastąpić starzejące się F-4 Phantom. Konstrukcja Lockheada pokonała w rywalizacji F/A-18 Boeinga i Eurofightera Typhoon. Z miejsca po ogłoszeniu wyniku rozpoczęła się w Japonii krytyka decyzji ministerstwa obrony. Podnoszono zarzuty, że F-35 nie jest jeszcze seryjnie produkowany, pierwszeństwo w odbiorze będą mieć uczestnicy programu JSF, a cena jednostkowa systematycznie rośnie. Przeważyły jednak powiązania z USA oraz chęć zdobycia najnowszych technologii, przy czym japoński rząd stale straszy Amerykanów, że jeżeli nie wywiążą się ze swoich zobowiązań w terminie wybiorą inny samolot.

(kyodonews.jp)