Kompania Suchoj i malezyjskie Ministerstwo Obrony podpisały umowę przewidującą utrzymanie techniczne tamtejszych myśliwców Su-30MKM. Wartość podpisanego kontraktu wyniosła sto milionów dolarów.

Porozumienie obejmuje zarówno obsługę techniczną, jak również dostawy części zamiennych do osiemnastu myśliwców rosyjskiej produkcji Su-30MKM. Samoloty zostały dostarczone do Malezji w latach 2007-2009 w ramach kontraktu podpisanego w 2003 roku o wartości ponad dziewięciuset milionów dolarów. Co ciekawe, na jej mocy Rosjanie zobowiązali się także do wysłania w kosmos pierwszego malezyjskiego astronautę. Ziściło się to w 2007 roku, bowiem wtedy poleciał na Międzynarodową Stację Kosmiczną statkiem Sojuz TMA-11.

Oprócz osiemnastu Su-30MKM (NATO: Flanker-G), Malezja dysponuje również szesnastoma myśliwcami MiG-29N. Jednak te ostatnie mają być zastąpione przez przyszłego zwycięzcę przetargu, w którym udział wezmą Eurofighter Typhoon, F/A-18, Gripen oraz francuski Rafale.

Su-30MKM jest wariantem samolotu, który powstał z myślą o hinduskim lotnictwie, czyli Su-30MKI. Przeznaczona jest wyłącznie dla Malezyjskich Sił Powietrznych. Maszyna wyposażona jest w silniki ze zmiennym wektorem ciągu, canardy, elektroniczne urządzenia zakłócające, system optycznej lokalizacji oraz szklany kokpit. Nie ma natomiast awioniki produkcji izraelskiej. Co więcej, myśliwiec posiada przedni wyświetlacz, system NAVFLIR, celownik laserowy z Thales Group, a także czujniki o zbliżających się rakietach MAW-300 i RWS-50 RWR.

(en.rian.ru; airforce-technology.com)