Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii przyznało BAE Systems kontrakt w wysokości 1,4 miliarda funtów na dostawę kolejnego okrętu podwodnego typu Astute dla Royal Navy. Dla jednostki wybrano nazwę HMS Agamemnon.

Tę samą nazwę nosiło wcześniej pięć innych brytyjskich okrętów, od okrętu liniowego, który brał udział w bitwie pod Trafalgarem, po stawiacz min z czasu drugiej wojny światowej. Najnowszy Agamemnon będzie szóstym z siedmiu okrętów typu Astute o napędzie jądrowym, zaprojektowanych i produkowanych w stoczni w Barrow-in-Furness.

– Przyznanie kontraktu na szósty okręt podwodny typu Astute jest dla BAE Systems znaczącym wydarzeniem, do którego doprowadziły lata ciężkiej pracy naszych wysoce wykwalifikowanych załóg – powiedział Will Blamey, dyrektor zarządzający działu BAE Systems Submarines. – Okręty typu Astute są jednymi z najbardziej zaawansowanych na świecie jednostek podwodnych. Jesteśmy dumni, że możemy je budować dla Royal Navy.

Pierwsze trzy okręty typu Astute (Astute, Ambush i Artful) są już w służbie Royal Navy. Kolejne cztery znajdują się w różnych stadiach budowy w Barrow-in-Furness. Prace nad Agamemnonem rozpoczęły się w 2012 roku. BAE Systems jest głównym dostawcą odpowiedzialnym za projekt, budowę, testy i przyjęcie do służby wszystkich siedmiu okrętów.

Zobacz też: Problemy okrętów podwodnych Royal Navy wyolbrzymione?

(informacja prasowa)

LA(Phot) Will Haigh, via Wikimedia Commons, na licencji Open Government Licence v1.0