Koncern Lockheed Martin otrzymał zamówienie warte 172 miliony dolarów od amerykańskiej marynarki wojennej i sił powietrznych na produkcję pocisków przeciwokrętowych dalekiego zasięgu Long Range Anti-Ship Missile (LRASM). Głównym celem kontraktu jest zapewnienie ciągłości produkcji pocisków LRASM, włączywszy w to pełen ciąg produkcyjny i wsparcie inżynieryjne.

– LRASM zapewni przełomowe zdolności siłom powietrznym i marynarce wojennej Stanów Zjednoczonych – powiedział David Helsel, dyrektor do spraw LRASM w dziale Missiles and Fire Control firmy Lockheed Martin. – Druga partia produkcyjna pozwoli zaopatrzyć w pociski przeciwokrętowe samoloty B-1B i F/A-18E/F, przywracając naszym żołnierzom kontrolę nad morzem.

Pociski LRASM zostały zaprojektowane do niszczenia konkretnych celów w ramach grup okrętów, wykorzystując do tego celu techniki zmniejszające uzależnienie od platform wywiadowczych, obserwacyjnych i zwiadowczych, połączeń sieciowych oraz nawigacji GPS w środowisku wojny elektronicznej. LRASM jest oparty na lotniczym pocisku manewrującym o obniżonej wykrywalności przeznaczonym do zwalczania celów punktowych Joint Air-to-Surface Standoff Missile – Extended Range (JASSM-ER).

Po niedawnym potwierdzeniu przez siły powietrzne Stanów Zjednoczonych osiągnięcia wczesnej zdolności operacyjnej (Early Operational Capability, EOC) dla samolotów bombowych B-1B w 2019 roku działania będą się koncentrować na samolotach F/A-18E/F Super Hornet należących do US Navy.

Zobacz też: LRASM odpalony z wyrzutni pokładowej

(informacja prasowa Lockheeda)

DARPA